Oruç Reis Mah. Tekstilkent Cad. 10-Z Blok No:311/74 Esenler / İSTANBUL

İş Yerinizin Tehlike Sınıfını Belirleyin

Önce 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 83 üncü maddesine göre belirlenen kısa vadeli sigorta kolları prim tarifesini dikkate alarak tehlike sınıfınızın ne olduğunu, sonra işyerinizde yapılan asıl işi dikkate alarak ...

Önce 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 83 üncü maddesine göre belirlenen kısa vadeli sigorta kolları prim tarifesini dikkate alarak tehlike sınıfınızın ne olduğunu, sonra işyerinizde yapılan asıl işi dikkate alarak bunun doğru olup olmadığını tespit edin.
İşyeriniz Çok Tehlikeli ve Tehlikeli işler kapsamında ise ya da,
İşyeriniz Az Tehlikeli İşler kapsamında ancak çalışan sayınız 50’nin üstünde ise 6331 Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu ile tüm yükümlülükleriniz başlamış demektir.
Eğer işyeriniz Az Tehlikeli İşler kapsamında, fakat çalışan sayınız 50’nin altında ise kanunun 6. Maddesi hariç yükümlülüğünüz başlamış ancak bu madde ile yükümlülüğünüzün 1 Temmuz 2016 tarihinde başlayacağını dikkate almalısınız. Detaylar için arayınız.
( 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde 9 – Tehlike sınıfının belirlenmesi )
İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu
Eğer işyeriniz Az Tehlikeli İşler kapsamında, fakat çalışan sayınız 50’nin altında ise kanunun 6. Maddesi ile ilgili yükümlülüğünüz 1 Temmuz 2016 tarihinde başlayacaktır. Detaylar için arayınız.
Diğer yükümlülüklerinizle ilgili size kimin yardımcı olacağına karar verin.
İşyeriniz az tehlikeli sınıfta ve çalışan sayınız 50’nin altında olması sebebi ile 1 Temmuz 2016 tarihine kadar zorunluluğunuz olmasa dahi kanunun diğer maddeleri ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tecrübe sahibi bir Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ile anlaşın. Detaylar için arayınız. ( 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde 6 – İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri )